• 1968 #dubček (o človeku a dobe)

• Dňa 25. 11. 2022 sa najmä tretiaci, ale aj zopár druhákov, zúčastnili divadelného predstavenia Dubček, ktoré sa konalo v Divadle P. O. Hviezdoslava v Bratislave. Týmto predstavením nám skvelí herci priblížili rok 1968 i samotnú postavu Alexandra Dubčeka v našich dejinách. Obohatili sme sa nielen o informácie z jeho života a z jeho politického pôsobenia, ale vypočuli sme si aj osobné názory hercov na socializmus, na vtedajší politický režim a, áno, aj na A. Dubčeka. Jeden z hercov, Juraj Bača, vo svojom názore vyjadril aj tieto slová: „Keď miluješ ľudí, dajú ti bohatstvo, keď miluješ bohatstvo, prídeš o ľudí – to boli vaše slová. A tak Vás vnímam aj ja – cez moju mamu, otca, cez starších priateľov, pre ktorých boli Váš úsmev a slušnosť v tých hrozných časoch viac, než nádej na lepší režim. Boli ste symbolom nádeje na ľudskosť.“

• IMATRIKULÁCIE

• Dňa 18. 11. 2022 sa na našej škole uskutočnilo prijatie prvákov do cechu zdravotníckeho. Privítali sme ich tradične –  ako vždy – imatrikuláciami. Vystrašené prvácke tváre sa striedali s huncútskymi úsmevmi našich tretiakov, ktorí si uvítanie vzali pod svoje krídla. Prváci a aj ich starší kolegovia sa pochválili poctivo nacvičenými tanečnými choreografiami, spevom či krátkymi humornými scénkami. A potom to začalo – pestrá paleta inteligentných i huncútskych úloh sprevádzaných sladkou príchuťou šľahačky, našich prvákov prekvapila. Prijímací proces do cechu zdravotníckeho však zvládli s gráciou. Ich statočnosť bola nakoniec odmenená drobným (aj sladkým) darčekom.

Milí naši prváci, srdečne vás vítame medzi nami! Prajeme vám veľa sily, trpezlivosti a nových priateľov!

• iBOBOR

• V školskom roku 2022/23 prebiehala 7. – 11. novembra 2022 súťaž iBobor. Súťaže sa zúčastnilo 124 574 súťažiacich.

Hlavným cieľom súťaže je podporiť záujem o informačné a komunikačné technológie (IKT) u všetkých žiakov. Súťaž chce iniciovať v deťoch využívanie IKT, posmeliť ich v intenzívnejšom a kreatívnejšom používaní moderných technológií pri učení.

Vo štvrtok 10. novembra súťažilo 11 644 juniorov (žiakov 1. a 2. ročníka SŠ). Zapojilo sa 7 našich žiakov. Najúspešnejšou bola Zuzana Rúčková (I. B), ktorá sa stala úspešnou riešiteľkou a získala aj diplom. Tesne za ňou skončila Linda Kostolanská (I. B). SRDEČNE BLAHOŽELÁME!

• ČERVENÉ MAKY

• Dňa 11. 11. 2022 sa aj žiaci našej školy zúčastnili Pietnej spomienky k 104. výročiu ukončenia 1. svetovej vojny a Dňa veteránov, ktorú široká verejnosť pozná pod názvom Červené maky. Pietna spomienka sa uskutočnila na starom cintoríne v Topoľčanoch. Po prinesení štátnej zástavy a privítaní hostí nasledoval akt kladenia vencov, kde dvaja naši študenti spolu s pedagógom položili 1 zapálený kahanec a 1 červený karafiát k pomníku padlých hrdinov. Následne sme si vypočuli príhovor, stručnú históriu, modlitbu za všetkých padlých i báseň Červené maky.

• SUPER MASÉR

• Dňa 16. novembra sa naši maséri zúčastnili súťaže „Super Masér“, ktorá sa konala na Strednej zdravotníckej škole Štefana Kluberta v Levoči. Súťaže sa zúčastnilo 12 zdravotníckych škôl z celého Slovenska. Súťažilo sa v 2 kategóriách. Našu školu reprezentovalo jedno trojčlenné družstvo štvrtého ročníka denného štúdia odboru masér. Družstvo malo na výber 4 témy, ktoré ťahal vedúci poroty. Časový limit na prevedenie masáže bol 15 minút. Naši žiaci zo IV. MAS – D. Lovrantová, M. Mošať a E. Paniaková v tejto súťaži získali pekné 3. miesto. Gratulujeme a ďakujeme za reprezentáciu našej školy.

• Súťaž Beniakove Chynorany

• Naše žiacky Magdaléna Kluvánková a Alžbeta Sofia Polerecká z I. A. sa 16. 11. 2022 zúčastnili výberového kola pre Nitriansky a Trenčiansky kraj XXIX. ročníka súťaže Beniakove Chynorany. Tento rok sa súťaž konala v podmanivej atmosfére Pamätného domu Valentína Beniaka v Chynoranoch. Konkurencia bola skutočne veľká a aj napriek tomu, že sme ocenenie nezískali, prežili sme nádherný a nezabudnuteľný deň plný poézie.

• PRIPOMÍNAME SI

• Pád komunizmu v Československu je spájaný najmä s demonštráciami, ktoré sa konali od 16. novembra v Bratislave a od 17. novembra v Prahe. Hoci sa tieto prvé dve demonštrácie konali pri príležitosti Medzinárodného dňa študentstva a teda 50. výročia nacistických razií na Pražských vysokoškolských internátoch, účastníci demonštrovali slovne aj transparentmi proti komunizmu. Po zásahu bezpečnostných zložiek voči demonštrujúcim študentom a zapojení sa širokej verejnosti do ďalších demonštrácií spomienka na nacistické represie vyústila do pádu komunistického režimu.

Bezprostredne po 17. novembri vznikli hnutia Verejnosť proti násiliu a Občanske fórum, ktoré položili základ politického pluralizmu. Počas novembra sa konali mítingy so státisícovou účasťou. Boli vymenené vedenia KSČ aj KSS, zrušené bolo ústavou garantované vedúce postavenie komunistickej strany. V decembri bola vymenovaná prvá federálna i slovenská vláda s prevahou nekomunistov. Rezignoval komunistický prezident Gustáv Husák, za prezidenta bol zvolený Václav Havel.

Nenásilná zmena režimu s prvkami dohody a reformy dostala pomenovanie ,,nežná“ alebo ,,zamatová revolúcia“. Od roku 2001 je 17. november štátnym sviatkom – Dňom boja za slobodu a demokraciu.