• VYSKÚŠALI SME NA VLASTNEJ KOŽI

• Kryoterapia, jedna z procedúr fyzikálnej terapie. Je založená na princípe pôsobenia nízkej teploty (-100 °C a viac) krátky čas (2 – 3 minúty). Prvým novodobým priekopníkom tejto metódy pre lekárske a komerčné účely bol Japonec Toshiro Yamauchi, ktorý sa podieľal aj na skonštruovaní prvej kryokomory, dokončenej v roku 1978.

Naši žiaci zo IV.MAS triedy sa chladu veru neboja. Presvedčili nás o tom 29.novembra 2019, kedy túto chladnú metódu absolvovali v Linea centre. Na vlastnej koži si vyskúšali pobyt v kryokomore. Pred vstupom do kryokomory je potrebná kontrola zdravotného stavu a nutné je aj vylúčenie kontraindikácií. Až potom je možné absolvovať terapiu chladom v kryokomore. Do kryokomory je možné vstúpiť iba s povinným vybavením, ktoré pozostáva z nasledovných pomôcok:

• ochranné rúško na nos a ústa,
              • dreváky,
              • bavlnené šortky,
              • rukavice,
              • čelenku na uši,
              • u žien aj bavlnené tričko.

Pred samotným vstupom je nutné uterákom z povrchu tela odstrániť vlhkosť. Ak by sa tak nestalo, potom hrozní vznik drobných kryštálikov ľadu na povrchu tela.

Mnohé výskumy poukazujú na liečebné, preventívne, ale aj regeneračné účinky chladu. Už starí Egypťania využívali chlad na liečebné účely. Počas napoleonských vojen sa obklady z ľadu a snehu využívali na znecitlivenie končatín pri amputáciách. Začiatkom 20. storočia zaznamenala veľký pokrok kryobiológia, ktorá sa zaoberá bunkovými zmenami pri extrémne nízkych teplotách. Práve tieto výskumy boli základom pre vznik kryoterapie. Kryoterapia nám poskytuje mnohé benefity. Na ľudské telo pôsobí:

1. liečebno–rehabilitačne - na hormonálny systém, uvoľňuje svaly, znižuje bolesť a využíva sa pri liečbe reumatických ochorení,
              2. regeneračne - pôsobí na vylučovanie hormónov (najmä testosterónu), urýchľuje liečbu mäkkého tkaniva a kĺbov, eliminuje krvácanie a opuchy, podporuje celkovú svalovú relaxáciu,
              3. preventívne - pôsobí na imunitný systém, ale aj na tukové bunky, má omladzovací efekt a zlepšuje aj  celkovú náladu.

Tak neváhaj a niekedy vyskúšaj! Je to nielen jedinečný zážitok, ale zároveň urobíš niečo skvelé pre svoje zdravie.

• DEŇ OTVORENÝCH DVERÍ

• Naše brány sa otvorili dokorán v piatok, 15.novembra 2019. Privítali sme mnoho mladých a zaujímavých ľudí, pre ktorých sme si pripravili aj sprievodný program.  A veru, bolo sa na čo pozerať. Tí odvážnejší si mohli aj čo-to vyskúšať.

Naši asistenti merali krvný tlak a vyšetrovali aj krvný cukor. Ukázali návštevníkom, ako vyzerá práca v nemocnici, ale i príprava na prácu zdravotníka v našej škole.  Predviedli aj úkony prvej pomoci, ktoré pomáhajú zachraňovať životy. A zopár odvážlivcov sa odhodlalo aj vyskúšať si ich. Tento rok sme ponúkli aj možnosť vyskúšať si vyšetrenie očí či špeciálne simulačné okuliare, tiež nakladanie sadrového ovínadla alebo ukážky rôznych druhov obväzovania. Aj naši maséri sa aktívne zapojili a prispeli ukážkami rôznych druhov masáží a tešili sme sa aj z ukážok bankovania či aplikácie lávových kameňov. Niektorí návštevníci sa odvážili využiť ich služby a uľaviť tak svojej šiji príjemnou masážou. Predviedli aj rôzne cviky na zachovanie zdravého chrbta.

Nedá sa nespomenúť si na krásny a veselý spev našich študentov, ktorý sa niesol celou školou z našej školskej kaplnky. Spev doplnili aj hrou na flautu, gitaru či klavír.

Prekvapenie čakalo aj v laboratóriu, kde to dymilo, horelo – našťastie bez komplikácií, šumelo a aj hralo rôznymi farbami. Návštevníkov sme tu zasvätili do tajov chémie a predviedli aj tajné písmo.

Celý deň sa niesol v príjemnej atmosfére, za čo patrí vďaka všetkým aktívnym študentom, učiteľom a v neposlednom rade aj návštevníkom.

• NAVŠTÍVILI NÁS Z PARTNERSKEJ ŠKOLY

•           V dňoch 7. 10. -10.10. 2019 nás navštívilo 10 študentov zo SZŠ Turnov z odboru sociálna činnosť spolu s ich pani riaditeľkou.

Naše stretnutie začalo v pondelok večer na vlakovej stanici, z ktorej sme sa presunuli na internát, kde boli ubytovaní. Pripravili sme pre nich dvojdňový program za poznaním. V utorok prišli do našej školy, kde sme im ukázali  priestory, vrátane odborných učební. V tento deň sme navštívili aj zariadenie sociálnych služieb Harlekýn, ktorým nás veľmi ochotne sprevádzala pani riaditeľka a vedúca sestra. Zároveň im týmto  vyjadrujeme  vďaku.

Druhý deň sme s našimi priateľmi navštívili Tríbečské osvetové stredisko, kde mali možnosť vytvárať rôzne ozdoby z materiálu pedig. Pani Terka, ktorá nám robila ukážky bola nesmierne ochotná. Zhotovené predmety si zobrali ako suveníry so sebou. Naozaj preukázali svoju šikovnosť a musíme konštatovať, že to bavilo nielen ich.  Po kreatívnej činnosti sme navštívili nemocnicu, v ktorej si v krátkosti prehliadli jej priestory.  Po prehliadke  sme smerovali do našej školy, kde sme sa posilnili obedom a nabrali sily na oboznámenie sa s významnými lokalitami a pamiatkami nášho mesta. Tento krásny deň sme ukončili spoločnou večerou, na ktorej sme sa s pani riaditeľkou a študentami rozlúčili. Vo štvrtok ráno cestovali späť do Turnova, do svojej domoviny. Počas celého pobytu sme ako hostitelia vykonávali sprievodcovskú činnosť.

Tešíme sa na skoré stretnutie s nimi, či v Českej republike, niekde na výlete alebo na pôde našej školy